Nasıl Oyuncu Olunur?

Nasıl Oyuncu Olunur? Oyuncu Olmak İçin Gerekenler

Bazılarımız küçük yaşlardan itibaren; “Oyuncu olmak istiyorum.” der. Bazılarımız oyuncu olmak için eğitimler alır, oyuncu ajanslarına kaydolur, tiyatrolarda oynar ve kendini geliştirir. Oyuncu olmak sanıldığı kadar kolay olmasa da keyifli bir yolculuğa sahiptir.

Nasıl oyuncu olunur, oyuncu olmak için ne yapılır, gerekleri ve sorumlulukları nelerdir gibi sorular oyuncu adayların akıllarını kurcalar. Yetenek tek başına dizi ve film sektöründe beğenilen bir isim olmak için yeterli olmadığı için adaylar oyunculuk eğitimi ile kariyerlerini şekillendirmeye başlarlar.

Oyuncu olmak istiyorum demenin yeterli olmadığı dizi ve sinema sektöründe bizden de altın öneriler;


Oyuncu Olmak İçin Adaylara Öneriler

Oyuncu olmak için ne yapmalıyım diyenler ilk olarak bu mesleğin iki ön koşulu olduğunu bilmeliler. 

İlki görsel sanatlara merak,

ikincisi ise kişinin kendi yeteneklerinin farkında olması. 

Farkında olunmayan hiçbir yeteneğin geliştirilmesi söz konusu olmayacağı için oyunculukta da 

nelere yetenekli olduklarını bilen kişiler daha başarılı olacaklar.

Nasıl oyuncu olunur diye merak edenlere bir diğer önerimiz de bu işin tutku ile yapıldığını bilmelerinin gerektiğidir. Dizi ve film oyunculuğu için yaş, kilo ve boy sınırının olmaması bu işin manevi yönünü artırır. Önemli olan kamera önünde karaktere bürünebilmektir.

Ayrıca orijinal bir görünüme sahip kişiler dizi ve filmlerde daha çok tercih edilir.Oyuncu olmak isteyenler için fiziki görünümün dikkat çekiciliği de avantaj olacaktır elbette.

Nasıl oyuncu olurum düşüncesinde olanlar bugünün usta oyuncularının sektöre girer girmez ünlü olduklarını da sanmasınlar. Her biri dizi ve filmlerde figüranlık yapmış, cast ajansları ile çalışmış oyuncular durdukları yerde keşfedilmediler. Siz de ünlü bir oyuncu olmak istiyorsanız deneyimli isimlerin kariyerlerini örnek alabilirsiniz.


Dizi Oyuncusu Olmak İstiyenler

Herkes filmlerde oynamak istemeyebilir. Sadece dizi oyuncusu olmak ve dizilerde aldığı rollerle para kazanmak da mantıklı.

Dizi oyuncusu nasıl olunur diye düşündüğümüzde ilk olarak her oyuncunun sahip olması gereken yetenekleri sayabiliriz. Sonrasında dizi oyuncusu olmak isteyenlerin ajanslara kayıt olmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Dizi oyuncuları seçilirken cast sorumluları yeni yetenekler keşfetmek için oyuncu ajanslarına da bakıyorlar.

Dizi oyuncusu olmak istiyorum diyorsanız ayrıca sabırlı ve kararlı olmalısınız. Sayısını unutacağınız seçmelere katılacağınız ve birçok kez reddedileceğiniz için moralinizi düşürmemeniz gerekir.

Dizi oyuncusu olmak için sürekli sektördeki galalara, partilere, toplantılara katılmanız da kariyerinize olumlu etki gösterecektir. Oyuncularla ve prodüktörlerle tanışmak size yeni dizilerin kapılarını aralayacaktır.


İyi Bir Oyuncu Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

İyi bir oyuncu olmak için ne yapmalıyım ya da iyi bir oyuncu nasıl olunur sorularını genellikle sahne sanatları ve oyunculuk mesleğini düşünenler soruyor. Öncellikle oyunculuğun bir süreç olduğunu unutmamak gerekiyor.

Tek bir şeyi iyi yaparak oyuncu olunamayacağını kavramak da gerekiyor ayrıca. Nasıl oyuncu olunur diye düşünenlerin düşünmekten çok öğrenmeye, gelişmeye ve değişmeye kendilerini adapte etmeleri gerekiyor.

Oyuncu olmak için gerekenler listesi hazırlarsak ilk olarak karşımıza yetenek ve eğitim çıkıyor. Sahnede bedeni kullanabilmek, senaryoyu anlamak, takım çalışmasını bilmek, karakter yaratmak, yönetmeni anlayabilmek için de yetenek ve eğitim bir arada gerekiyor.

Oyuncu olmak için gerekenler listesinin bir diğer önemli maddesi de oyuncu adayının rolünün gerektirdiği duygu ve davranışı seyirciye hissettirebilmesidir. Rol gereği mutlu, hüzünlü, kızgın olabilmelidir ve bunu gerçekçi şekilde sunmalıdır.

Oyunculuk eğitimi, oyuncu olmak istiyorum diyen adaylar için yeterli değildir. İyi bir tiyatro ya da kamera önü oyunculuk eğitimi almak sadece teknik bilgileri kazandırır kişiye. Oyuncu olmak isteyenler elinden geldiğince sahnede olmalılar. Küçük rollerle kendilerini geliştirmeliler. Böylece fark edilebilirler.

Oyuncu olmak için gerekenler:

Yetenek

Eğitim

Çalışmak

Gözlem Yapabilme

Duygusal Zeka

Diksiyon

Sesini İyi Kullanma

Beden DiliYUKARI